fbpx

İngiltere’de eğitimle ilgili sorular

İngiltere’deki eğitimle ilgili:

İngiltere’de okumak için vize almama gerek var mı?

İngiltere'ye giriş şartları geldiğiniz ülkeye bağlıdır. Bu şartlar ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinden, bunları öğrenmek için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret ediniz:

http://www.ukvisas.gov.uk.

Eğitim programı ücretleri neleri kapsar?

• Öğrenciyi özenle seçilmiş bir ailenin yanına yerleştirmek.
• Okul kaydını yaptırmak.
• Karşılama ve uğurlama hizmetleri.
•Öğrenci koordinatör hizmetleri ve önemli yerlere geziler. (Uçak bileti veya sigorta masraflarını içermez)

Yanımda ne kadar para bulundurmam gerekir?

Ayda en az 250 £ bulundurmanızı öneririz çünkü otobüs ve tren biletleri, telefon kontörü, atıştırmalıklar gibi bazı kişisel gereksinimler için harcama yapabilirsiniz. Muhtemelen alışverişe, sinemaya veya bazı turistik yerlere gitmek ve hediyelik şeyler almak gibi de harcamalarınız olacaktır.
Bu da ulaşım, giriş ücretleri ve hediyelik gibi bazı özel masraflarınızı karşılamak için yeterli paraya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Araba kullanabilir miyim?

Araba kullanabilmeniz için on yedi yaşından büyük olmalısınız, ayrıca sürücü belgeniz ve sigortanız olması gerekir.

İngiltere’nin içinde seyahat edebilir miyim?

Seyahat programındaki ebeveynlerinizin yazılı onayı olduğu takdirde kültürel ve eğitim açısından önemi olan yerlere seyahat etmenize izin verilecektir.

İngiltere'de iş bulup çalışabilir miyim?

AB pasaportunuz varsa ve 20 yaşındaysanız İngiltere'de yarı zamanlı bir işte çalışmanıza izin verilir.

Kendi özel odam olacak mı?

Çoğu öğrencinin özel odaları vardır. Ancak, daha geniş bir aileye katılması durumunda, öğrenciye odasını paylaşması gerekip gerekmediği bildirilecektir.

O aile ile yaşarken yemek durumu nasıl olacak?

Ev sahibi en azından size kahvaltı, okulda yemeniz için bir öğün ve akşam yemeği hazırlayacaktır.

Giysilerimi nerede yıkayacağım?

Genellikle, her ev sahibinin bir çamaşır makinesi, ütü, ütü masası, havalandırma dolabı ve çok sayıda ailenin bir çamaşır kurutma makinesi vardır. Giysilerinizi kendiniz yıkamanız ve ütülemeniz gerekecek. Bu konuda makinaları ne zaman ve nasıl kullanacağınızı size öğretecekler.

Ev sahibinde internet erişimi olan bir bilgisayar olacak mı?

Ev sahiplerinin çoğu internet erişimi olan bilgisayarlara sahiptir, ancak bazıları fahiş fiyatlı faturalardan korktukları için bilgisayar sahibi değillerdir. Bu yüzden okul ve kütüphanenin bilgisayarlarını kullanmak en iyisidir. Bu bilgisayarlarla e-posta hizmetini kullanabilir ve çevrimiçi aramalar yapabilirsiniz.

Okul bilgisayarlarının evdeki kişisel bilgisayarlara göre internet bağlantı kalitesi açısından daha hızlı ve stabil olduğunu unutulmamalıdır.

İngiltere’deki ev sahibi aileler ne tür yiyecekler tüketirler?

İngiliz aileler yemeklerinde çok fazla patates ve hazır yiyecekler kullanmazlar. İngilizlerin çeşitli beslenme düzeni vardır. Sağlıklı yiyecekler yemeyi ve eti azaltmayı teşvik eden bir eğilim vardır.

İngilizler genellikle Meksika, Hint ve İtalyan mutfağı gibi dünyanın her yerinden yemekleri yemekten hoşlanırlar ve her gün aynı yemeği yemezler. Daha çok menülerini çeşitlendirmeye çalışırlar. Haftalık aile yemekleri ise pazar günlerinde olur ve genellikle sebzeli et yemeğini tercih ederler.

İngiltere’deki çoğu ev sahibi, akşamları beş ile yedi arasında ana yemeklerini yerler. Eğer birisi daha sonra acıkacak olursa, hafif bir tatlı ile sıcak bir içeceğin bulunduğu bir akşam yemeği yiyebilir.

Londra’da belediye vergisi ödemem gerekiyor mu?

Tam zamanlı okuyan ve öğrenci yurtlarında yaşayan öğrenciler Londra belediye vergisini ödemekten muaftır. Londra belediye vergisi, geri dönüşüm ve yerel güvenlik gibi hizmetleri sürdürebilmek için yerel makamların belirlediği bir vergi türüdür.

Ancak başka öğrencilerle ortak bir evde yaşıyorsanız, konut sakinlerinden birinin yarı zamanlı öğrenci olması durumunda ev sahibi belediye vergisini ödemek zorunda kalabilir.

Belediye vergisi, öğrencinin yaşadığı evin ebadı ve evin Londra’nın konumu olmak üzere iki faktöre göre değişiklik gösterebilir. İngiltere’deki posta kodunuzu biliyorsanız directgov web sitesi, belediye vergisinin ödenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Tam zamanlı bir öğrenci olduğunuzu kanıtlamak için bir mektuba ihtiyacınız varsa, üniversitedeki öğrenci işlemleri ofisinden alabilirsiniz.

İngiltere'de yaşamak bana ne kadara mal olacak?

Londra kentinde ikamet ettiğiniz sürece İngiltere Kültür Merkezi aylık masrafınızın 800-7500 pound arasında olacağını tahmin ediyoruz. Ancak Londra’nın dışında yaşıyorsanız, aylık masrafınızın 600-5500 pound arasında olacağını tahmin ediliyoruz (bu da 2004 yılındaki fiyatlara göre). Bu tutar, Londra'da yaşıyorsanız aylık bütçenizin yarısı veya daha fazlası konaklama için harcanır. Bir aylık konaklama ücreti; aydınlatma, yiyecek, giyecek, ısınma, seyahat ve kitap gibi günlük masrafları içerir.

İngiltere'de eğitim alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Program süreniz 6 ay veya daha fazlaysa, oraya vardığınızda İngiltere'deki yaşayanlar gibi NHS sağlık programına kaydolmaya hak kazanacaksınız. Ancak herhangi bir rahatsızlık hissetmeseniz bile İngiltere’ye gelişinizden sonraki ilk iki hafta içerisinde bir aile polikliniğe kaydolmanız gerekir. (Bilmeniz gerekir ki bazı ameliyatlar için bekleyen kişi sayısı çok olabileceğinden, biraz fazla beklemeniz gerekebilir.)

İngiltere'de okurken işsizlik ödeneği talebinde bulunabilir miyim?

Hayır, böyle bir şey pek mümkün değildir.

İngiltere'de okurken vergi ödemem gerekecek mi?

Uluslararası öğrencilere nasıl vergi uygulanacağı hakkında bilgi için ‘’Dahili Öğrenci Geliri’’ sayfalarını ziyaret ediniz.

İngiltere’de eğitim alırken çalışabilir miyim?

En az 6 aylık eğitim programlarına kaydolan öğrencilere eğitim süresi boyunca genellikle haftada 20 saat oranında yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışmalarına izin verilir. Bunun için de pasaporta çalışma etiketi verilir. Ancak yine de çalıştığınız iş ne olursa olsun diğer finansman kaynaklarınızı göstermeniz gerekiyor ve ayrıca çalışmak zorunda kalmadan İngiltere'de okuyabileceğinizi ve yaşayabileceğinizi kanıtlamalısınız.

İngiltere'de eğitimle ilgili sorularınız varsa buraya tıklayarak bizimle iletişime geçiniz

Daha fazla bilgi için (UKcosa’s Working in the UK during your studies guidance note) kitabını okuyabilirsiniz.

UKcosa’s Working in the UK during your studies guidance note