fbpx

Kanada’da eğitimle ilgili sorular

Kanada'daki eğitim ile ilgili:

Kanada'da eğitim almak için gereken prosedürler nelerdir?

İlk adım, Kanada hükümeti tarafından onaylanmış eğitim kurumlarından birine kabul edilmeniz gerekir. Kurumdan kabul mektubu alındığınızda öğrenci vizesine başvurabileceksiniz. (Bunun için İnternet veya posta yoluyla başvurabilirsiniz)
Ardından öğrenci, ülkesinde bulunan Kanada vize ofislerinden birine başvurur ve daha sonra büyükelçilikten vizeye kabul yazısı gelir (İçerisinde Kanada da hangi şehre gitmeniz gerektiği yazılır). Oraya vardığınızda bütün eğitim belgeleriniz size verilecektir ’’genel olarak eğitim vizesi eğitim süresinin tamamını kapsar’’

Kanada'da okumak bana ne kadara mal olur?

Öğrenim ücretleri enstitülere ve üniversitelere göre değişir, daha fazla ayrıntı için lütfen kaydolmayı düşündüğünüz üniversitenin yönetimi ile iletişime geçiniz.

Eğitim vizesi için başvururken banka hesabım olması gerekir mi?

Kanada'da eğitim vizesi almak için, başvuru sahiplerinin öğrenim ücretlerini karşılayacak kadar yeterli paraya sahip olduklarını kanıtlamaları ve ayrıca öğrenimin ilk yılı için geçim masraflarını sağlayacak mali yeterliliklerinin kanıtına ihtiyaçları vardır.

Aşağıda, tek bir öğrenci olarak yaşam masraflarını karşılamak için gereken asgari meblağ ve aile üyelerinizi yanınızda getirmeniz durumunda gerekenler açıklanmıştır:

• Tek bir öğrenciyseniz, öğrenim ücreti 12 ay için 10.000 $ 'dan fazladır (veya ayda 833 $).
• Eşlik eden bir aile ferdinin olması durumunda: 12 ay için 4000 $ veya (ayda 333 $) ekleyin.
• Her küçük çocuk için 12 ay için 3000 $ (veya ayda 255 $) ekleyin.
• Quebec eyaletinde başvuru sahipleri için mali gereksinimler ve öğrenim ücretleri farklılık gösterir. Uluslararası bir öğrencinin statüsüne bağlı olarak aşağıdaki meblağlara sahip olduğunu kanıtlaması gerekir:
• 18 yaşın altındaki 1 kişi: 6,377 $.
• 18 yaşında veya daha büyük 1 kişi: 12,750 $.
• 18 yaşında veya daha büyük iki kişi: 18,702 $.
• 18 yaş üstü bir kişi ve 18 yaş altı kişi: 17,137 $.
• 18 yaş üstü 2 kişi ve 18 yaş altı bir kişi: 20.950 $.
• 18 yaş üstü iki ve 18 yaş altı iki kişi: 22.611 $.

Eğitim vizesi ile geçici oturma izni arasındaki fark nedir?

Eğitim vizesi, uluslararası öğrencilere Kanada'da bulundukları süre boyunca eğitimlerine devam etme yetkisi verirken, geçici ikamet vizesi kişinin Kanada topraklarına girmesini sağlar ve uluslararası öğrencinin uyruğu ve ülkesine bağlı olarak geçici oturma vizesi gerekmeyebilir.

Vatandaşlarının Kanada topraklarına girmek için geçici oturma vizesine ihtiyaç duyduğu ülkeler tarafından sunulan başvurular, eğitim vizesinin onaylanması durumunda otomatik olarak verilecektir.

Bu başvuru sahiplerinin geçici oturma vizesi almak için ayrı bir başvuru yapmalarına ve herhangi bir ücret yatırmalarına gerek yoktur.
Aynı durumun, Kanada'ya hava yoluyla gitmek için online seyahat iznine (e vize) ihtiyaç duyan ülke vatandaşları için de geçerli olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Kanada'da, yabancı öğrenciler için burslar var mıdır?

Kanada'daki devlet ve özel enstitüler tarafından yabancı öğrencilere sunulan burslar vardır. Öğrenciler seçtikleri kurumdan burs alabilirler. Daha fazla bilgi için Kanada'daki yabancı öğrenciler için oluşturulmuş mali yardım sayfasına bakınız.

Eğitim vizesi için başvururken IELTS veya CELPIP sınavları gerekli midir?

Kanada’daki enstitüsüler ve üniversitelerin çoğunda eğitim almak için IELTS sınavını geçmeniz veya İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenir. Ancak, Öğrenci Değişim Programı aracılığıyla başvurmadıysanız bu sınavlara gerek kalmadan eğitim vizesi alabilirsiniz. Bu nedenle, IELTS'in gerekli olup olmadığını ve ayrıca minimum puanı öğrenmek için istenen eğitim kurumuyla iletişime geçiniz.

Biyometrik işlemler nelerdir ve Kanada eğitim vizesi için bu işlemleri yapmam gerekli mi?

Kanada hükümeti vize vermek için bazı ülkelerin vatandaşlarından biyometrik bilgilerini istemektedir (parmak izi ve fotoğrafları).

Eğitim vizesine ne zaman başvurabilirim?

Eğitim vizesi başvuru zamanı ofisten ofise değişir.

Quebec eyaletinde okumak için başvuru prosedürleri nelerdir?

Öncelikle, Quebec eyaletinde okumakla ilgilenen öğrenciler bu eyaletin bir üniversitesi tarafından kabul edilip eğitim vizesine başvurmalıdır.

Kısa süreli kurslara veya programlara kaydolmak için eğitim vizesine gerek var mıdır?

Eğitim programının süresi 6 ay ise eğitim vizesi alınması gerekli değildir, eğitim programının süresi 6 aydan fazla ise alınması gerekir.

Aslında, altı aydan daha kısa süreli bir eğitim kursuna kaydolacak olsanız bile, eğitim vizesi almanız yararlı olabilir, çünkü bu programı tamamladıktan sonra eğitim almaya devam etmeye karar verirseniz, süreniz bitip Kanada'dan ayrıldıktan sonra tekrar Kanada’ya dönmek için Kanada vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Eğitim vize başvurusu reddedilirse ne olur?

Başvurunuz reddedilirse yeni bir başvuru gönderebilirsiniz.

Eğitim alırken çalışmam mümkün müdür?

Bazı öğrencilerin geçmiş iş deneyimleri nispetinde okurken çalışması mümkündür. Eğitim vizesi olan yabancı öğrencinin Kanada'da okurken çalışma hakkı vardır, ancak ders döneminde haftalık sadece 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilir.

Bunun için belirli bir eğitim kurumunda tam zamanlı olarak kayıtlı olması gerekir. Kampüs dışında çalışabilmek için, vize işlemleri yapan bürolardan ‘’kampüs dışında çalışma izni’’ alınmalıdır.

Belirli bir eğitim kurumunda tam zamanlı bir akademik veya mesleki eğitim programına kaydolduysanız, çalışma iznine ihtiyaç duymadan "kampüs dışında" çalışmaya hak kazanabilirsiniz ve bunun eğitim iznine ‘’ Kampüs dışında çalışabilir’’ olarak yazdırılması gerekir.

Dikkate alınması gereken önemli bir not:
-Yabancı bir öğrencinin çalışma koşullarını karşılayamadığı zaman işi bırakması gerekir.
-İkinci dil olarak (FSL) Fransızca veya (ESL) İngilizce programlarına katılan öğrencilere çalışma izni verilmez.

Mezun olduktan sonra Kanada'da kalabilir miyim?

Kanada göçmenlik politikası, uluslararası öğrencilere mezun olduktan sonra ülkeye yerleşmek ve ülkede kalmak için birçok yol sunar; bunlardan biri, belirli bir eğitimde tam zamanlı çalışan bir öğrenciye PGWPP kapsamında açık çalışma izni alma imkanıdır. Mezun olduktan sonra çalışma izni almak en az 8 ay, en fazla 3 yıl sürer.

Genel olarak, mezun olduktan sonra Kanada'da iş deneyimi kazanmak, mevcut çeşitli göçmenlik programları aracılığıyla Kanada'da kalıcı ikamet için kalifiye olmanıza yardımcı olabilir.

Eğitim vizesi almak için tıbbi muayene gerekiyor mu?

Vize görevlisinin takdirine bağlı olarak, başvuru sahibinin tıbbi muayeneden geçmesi gerekebilir.

Eğitim vizesi almak için adli sicil kaydı gerekiyor mu?

Kanada, eğitim için başvuranların kendi ulusal güvenliğine karşı tehdit oluşturmamasını sağlamaya özen gösterir. Bu nedenle Kanada hükumeti, başvuran kişinin adli sicil kaydı olup olmadığını öğrenmek için bir adli sicil kaydı talep eder. Eğer bu kişi on sekiz yaşından bu yana yurt dışında bir yerde bulunduysa, en az altı ay kaldığı her ülke veya bölge için ayrı ayrı adli sicil kaydı almak zorundadır.

Enstitü veya üniversitenin değiştirilmesi durumunda yeni bir öğrenim izni alınması gerekli midir?

Lisans veya yüksek lisans düzeyinde öğrenim gören bir öğrenci, bir eğitim kurumundan diğerine taşınırsa, aynı eğitim seviyesinde olsa bile, internetteki öğrenci hesabını güncellemek için göç idaresini bilgilendirmelidir ve bu durum, okulunu değiştiren lise sonrası öğrenciler için de geçerlidir. Öğrenci, belirli bir kurum veya programda eğitim görmesini engelleyen bir durumun olup olmadığını doğrulamak için öğrenim izninde yer alan koşulları doğrulamalıdır.

Öğrenci, Quebec eyaletindeki bir okula, koleje veya üniversiteye taşınırsa, Quebec eyaletine kabul sertifikası veya belki de yeni bir öğrenim izni için başvurması gerekecektir. Liseye kaydolmak isteyen ilköğretim öğrencileri ve yatay geçiş yapacak lise öğrencileri, lise sonrası eğitim iznini değiştirmek için yeni bir talepte bulunmalıdır.

Eşin(koca) eğitim vizesine başvurusuna dahil edilmesi mümkün müdür?

Bir orta öğretim sonrası eğitim kurumunda tam zamanlı olarak kayıtlı bir öğrenim izni sahibinin eşi veya partneri, açık çalışma iznine başvurabilir ve bu çalışma izni eşinin eğitim izniyle aynı süre için geçerli olabilir.

Eğitim vizesi başvurusunda öğrenim izni geçerliliğini sürdürdüğü sürece; Başvuru sahibinin kocası kendisine Kanada'da eşlik edebilir. Ancak daha sonra Kanada'da okumaya karar verirse; Öğrenim izni için başvurması gerekir.
Eşlik eden kişinin açık çalışma iznine hak kazanması için öğrenim izni sahibinin lise sonrası bir kuruma tam zamanlı kayıt yaptırması gerektiği unutulmamalıdır.

Lise sonrası kurumlar şunlardır:

• Kolej, üniversite veya CEGEP (Quebec eyaletindeki Özel Eğitim Teknik Koleji)
• Quebec Üniversitesi'nde özel okul veya kolej.
• Eyalet yasalarına göre yasal dereceler verebilen Özel Kanada okulu.

Küçük çocuklar, Kanada'ya giden uluslararası öğrenciye eşlik edebilir mi?

Kanada'da başvuru sahibine küçük çocuklar eşlik edebilir, ancak bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk için geçici oturma vizesi veya online seyahat izni (e vize) gerekebilir.

Kanada'da okuyacak olan küçük çocuğun ayrı bir öğrenim iznine ihtiyacı var mıdır?

Kişi, eğitim veya çalışma amacıyla zaten Kanada'da bulunuyorsa, beraberindeki reşit olmayan çocuk, öğrenim izni almaya gerek kalmadan eğitim almaya hak kazanacaktır; ancak çalışma izni başvuru sahibi, beraberindeki çocuğun Kanada'da okuyacağını belirtmelidir.

Refakatçi olan çocuk için ayrı bir eğitim iznine gerek yoktur; Reşit olma yaşına ulaştığında, Kanada'daki eğitimine devam etmek için öğrenci izni başvurusunda bulunmalıdır.

Reşit olma yaşının Kanada'nın eyaletleri ve bölgeleri arasında değiştiği, ancak genellikle 18 veya 19 yaşında olduğu ve bu yaşın altındaki herkesin reşit sayılmadığı unutulmamalıdır.

Eğitim izni için Kanada'ya ön ziyaret mümkün mü?

Evet, uluslararası öğrenciler, öğrenime başlamadan önce Kanada'yı keşfetmek için ziyaret edebilir ve kişinin Kanada'ya gitmeden önce geçici oturma vizesi veya online seyahat izni ihtiyacını doğrulaması gerekir.

Tüm evrakları doldurmadan öğrenci izni başvurusu yapmak ve başvuruyu daha sonra güncellemek mümkün müdür?

Vize ofisi çalışanı, başvuru sahibine eksik belgeleri tamamlama fırsatı vermeden ilk başvuruyla birlikte sunulan belgelere dayanarak karar verebilir. Bu yüzden çalışma izni için tüm gerekenler başvururken tamamlanmalıdır.

Reşit olmayan bir çocuk Kanada'da okuyabilir mi? Vesayet prosedürleri nelerdir?

Kanada'da reşit olma yaşı, her il veya bölge tarafından konulan karalara göre değişir, ancak genellikle il veya ilin politikasına göre 18 veya 19'dur. Kanada'da küçüklerin eğitimi için bazı kaçınılmaz şartlar vardır: Çocuğun ebeveynlerinden biri veya yasal vasisi yanında bulunmalıdır. Ya da Kanada’da bir vekilinin olması gerekir.

Bu vasi, Kanada'da reşit olmayan bir çocuğa bakmak ve desteklemek için tayin edilmiş sorumluluk sahibi bir yetişkin ve daimî ikametgâh sahibi olan bir Kanada vatandaşıdır. Çünkü göç idaresi memuru, çocuğun Kanada'da okumak için uygun bakım ve desteği alacağını garanti etmelidir.

Kendilerine eşlik edilmeyen ve eğitim izni almak isteyen küçük çocuklara gelince; Kanada'da onlara bakmaları için bir vasi tayin edilmesi gerekir; Vesayet beyannamesi formu, eğitim izni başvurusu ile birlikte sunulur ve izin formu ailesi veya yasal velileri tarafından imzalanmalı ve bir avukat veya noter tarafından onaylanmalıdır.

Bir velinin nasıl bulunacağı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen çocuğun kaydolacağı eğitim kurumunun Uluslararası Öğrenci Ofisi ile iletişime geçiniz.

Bir uzaktan eğitim programı için eğitim vizesine başvurmak mümkün müdür?

Uzaktan eğitim, e-öğrenme, yazışma veya çevrimiçi kurslar yoluyla yapılabilir. Uzaktan öğrenme, öğrencinin öğretiminin gerçekleştiği yerde fiziksel varlığına gerek kalmaması için teknolojinin kullanıldığı bir eğitim sürecidir ve bu nedenle uzaktan eğitim programı için eğitim vizesi vermek mümkün değildir.

Ancak, eğitim programı, eğitimin bir bölümünün Kanada’da olmasını gerektiriyorsa ve süresi 6 aydan fazlaysa; Öğrenci, programın Kanada'da gerçekleşecek kısmı için bir öğrenim izni alabilir ve süresi sadece bu bölümle sınırlıdır.

Kanada'ya kalıcı olarak yerleşmek isteyen uluslararası öğrenciler için hangi göçmenlik programları mevcuttur?

Kanada'da eğitim, Kanada'da kalıcı ikamet için bir yol olabilir; Uluslararası öğrencilerin göçmenlik başvurusu yapmaları için çeşitli federal ve eyalet programları vardır ve bazı durumlarda bu bir iş teklifi almadan da yapılabilir. Kanada’daki eğitim ve iş deneyimi, uluslararası öğrencilere Federal Nitelikli İşçi Programında ek puanlar sağlar.

Öğrenci Değişim Programı nedir?

Bir eğitim vizesi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek veya mezun olduktan sonra Kanada'da ikamet seçeneklerinizi keşfetmek için lütfen ‘’ücretsiz eğitim yolu değerlendirme formunu’’ doldurunuz.

Kanada’da eğitimle ilgili sorularınız varsa buraya tıklayarak bizimle iletişime geçiniz