fbpx

Avustralya’da eğitim ile ilgili sorular

Avustralya'daki eğitim ile ilgili:

12 yaşından sonr Avustralya'danerede, ne okuyabilirim?

Avustralya'da 37 devlet ve 2 özel üniversite olmak üzere 39 üniversite bulunur. Eğitim programlarının ve bu programların bölümlerinin seçimi çeşitli faktörlere bağlıdır:
1- Tercihleriniz.
2- Akademik geçmişiniz.
3- Bütçeniz.

Nerede okuyacağınızı belirleyebilmek için ilgi alanlarınızı ve becerilerinizi içeren bir liste oluşturup inceleyiniz. Daha sonra sizi, gelecekte iyi bir kariyer sahibi yapacak hangi becerileriniz ve ilgi alanlarınızın bulunduğunu tespit ediniz. Şimdi ise bu beceri ve ilgi alanlarından en iyilerini seçerek hedef çemberinizi daraltınız. Sonuç olarak hedefinize uygun eğitim programlarını ve ilgili kurumları seçebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra Avustralya'da nerede, ne okuyabilirim?

Avustralya'da bir Yüksek Lisans eğitimi almak, hayatınızda verdiğiniz en iyi kararlardan biri olabilir. Çünkü yalnızca teknik becerilerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda CV olarak rakiplerinize karşı bir üstünlük sağlarsınız. Bunu sağlamak için de pratik bilgi ve deneyime odaklanan, sizi iş hayatına hazırlayan bir eğitim kurumu seçmeniz gerekir.
Avustralya üniversiteleri, ders döneminde araştırmaya dayanarak öğreneceğiniz tüm kavramları ve fikirleri uygulayabileceğiniz bir müfredat sunuyor. Lisans programında öğrendiğiniz konulara bir göz atarak başlayabilir ve ilginizi çeken konuları ve ana dalları listeleyebilirsiniz. Ardından favori ilgi alanlarınızı daraltıp mevcut programları ve üniversiteleri bulabilirsiniz.

Avustralya enstitülerine ve üniversitelerine başvurmanız için dil yeterlilik sınavlarına girmeniz gerekecektir. Bu nedenle, Avustralya’daki eğitimin durumu ve yeri hakkında düşünürken akademik dereceniz dikkate alınmalıdır.

İstediğiniz bölüme girmek için yeteneğinizi göz önüne alarak kendinizi iyi hazırlayınız. Deneyimli danışmanlarımız, tercihlerinize uygun ve yaratıcı olabileceğiniz bir üniversite veya kolej belirlemede size yardımcı olacaklardır.

. Mezun olduktan sonra Avustralya'da kariyerinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda ücretsiz tavsiye için en yakın IDP ‘’Uluslararası Gelişim Programı’’ ofisini ziyaret ediniz.

Avustralya’daki eğitim kurumları hangi İngilizce dil testlerini kabul ediyor?

Uluslararası İngilizce Dil Testi (IELTS), Avustralya'daki hemen hemen tüm kurumlar tarafından kabul ve tercih edilen bir dil yeterlilik sınavıdır. Bununla beraber Avustralya, aşağıdaki gibi dünya genelinde bilinen diğer İngilizce dil yeterlilik sınavlarını da kabul etmektedir:
1- Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL).
2- Pearson Akademik İngilizce Testi (PTE).
3- Cambridge İngilizce Testi (CAE).
4- İleri ve Mesleki İngilizce Dil Sınavı (OET).
Daha fazla bilgi için seçtiğiniz kurumun resmî web sitesine bakabilirsiniz.

Öğrenci, Avustralya'da okurken çalışabilir mi?

(Alt sınıf 500) Vizesi olan tüm öğrencilerin iki haftada 40 saat çalışmasına izin verilir. Tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirler. Bunun yanında doktora öğrencileri yıl boyunca tam zamanlı çalışabilirler.

Avustralya eğitiminin nitelikleri dünya çapında tanınıyor mu?

 Avustralya kurumlarından alınan tüm sertifikalar, eğitim kalitesi ve yüksek verimlilikleri ile tanınmakta olup tüm dünyada kabul edilmektedir.

18 yaş altı öğrencilerin Avustralya’da eğitim görebilmeleri için herhangi bir özel şart var mıdır?

18 yaş altı tüm öğrencilerin, 18 yaşını doldurana kadar Avustralya'da kaldıkları süre boyunca konaklayacakları yeri önceden ayarlamış olmaları gerekir.

Eğitim almayı seçtiğiniz şehirde yaşayan herhangi bir aile ferdiniz yoksa IDP ofisi üyeleri bu öğrenciler için Avustralya'da ki deneyimli bakıcılara veya velilere erişebilir. Daha sonra sizi destekleyecek ve resmi vasiniz olacak profesyonel ve tecrübeli bir kişiyle tanıştırabilirler. Rahat olun çünkü tüm veliler, Avustralya yasalarına göre sıkı polis kontrollerinden geçmişlerdir.

Neden Avustralya'da eğitim almalıyım?

Dünyanın dört bir yanındaki 194 milleti temsil eden 600.000'den fazla uluslararası öğrenci, 2017'de eğitim ülkesi olarak Avustralya'yı seçmiştir. Avustralya'daki araştırmacılar tarafından yapılan son anketlere göre uluslararası öğrencilerin, okumak için Avustralya'yı seçmelerinde dört ana neden bulunmaktadır:

  1. Akademik eğitim bölümleri ve bu bölümlerle alakalı kurumlar uluslararası tanınmaktadır.
  2. Avustralya’nın yaşam tarzı canlıdır ve insanları çok kültürlüdür.
  3. Eğitim maliyetleri makul düzeydedir.
  4. Ilıman bir iklimi vardır ve güzel manzaralara sahiptir.

Avustralya'da nasıl eğitim alabilirim? Kayıt sürecindeki adımlar nelerdir?

Başvuru ve kayıt süreci kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Bu nedenle, başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaydolmak istediğiniz eğitim kurumuyla doğrudan iletişim kurmak en sağlıklı yoldur.

İstenilen eğitim programını bulmak için arama araçlarını kullanabilir ve istediğiniz bölümü seçtikten sonra, resmî web sitesi aracılığıyla iteletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Avustralya'da okumak için asgari nitelikler ve gereksinimler nelerdir?

Her kurumun kendi asgari İngilizce ve akademik gereksinimleri bulunmaktadır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için katılmak istediğiniz kurumla doğrudan iletişim kurmanız gerekebilir. Dilerseniz sitemizdeki arama motorunu kullanarak kaydolmak istediğiniz programı bulup "Şimdi sor" butonuna tıklayınız. Bu sizi doğrudan ilgili kurumun iletişim sayfasına yönlendirecektir.

Avustralya'da okumak bana ne kadara mal olacak?

Öğrenim ücretleri istediğiniz bölüme ve kuruma göre değişiklik gösterir. Daha fazla bilgi için lütfen sitemizdeki arama motorunu kullanarak, kaydolmak istediğimiz programı bulup "Şimdi sor" butonuna tıklayınız. Bu sizi doğrudan kurumun iletişim sayfasına yönlendirecektir.

Avustralya’daki eğitim bölümlerini nerede bulabilirim? Ve bu bölümler hakkında nasıl daha fazla bilgi alabilirim?

Lütfen sitemizdeki arama motorunu kullanarak kaydolmak istediğiniz programı bulup "Şimdi sor" butonuna tıklayınız. Bu sizi doğrudan kurumun iletişim sayfasına yönlendirecektir.

Avustralya öğrenci vizesine nasıl başvurabilirim? Ve bunun için yapmam gerekenler nelerdir?

Web sitemizdeki Öğrenci Vizesi bölümü, öğrenci vizesi alma koşullarını anlamanıza ve başvuru ile ilgili maliyetleri öğrenmenize yardımcı olacaktır

Genellikle, katılmak istediğiniz kurumdan bir burs mektubu veya kayıt onayı alma yoluyla öğrenci vizesine başvurabilirsiniz.

Başvuru süreci; çevrimiçi olarak, posta yoluyla veya Avustralya vize ofisleri aracılığıyla tamamlanabilir. Öğrenci vizeleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret ediniz.

Avustralya öğrenci vizeleri için hangi İngilizce dil testleri kabul edilebilir?

Avustralya öğrenci vizesi başvuruları için kabul edilen beş farklı sınav vardır ve bunlar:

1 - Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL).
2 - Uluslararası İngilizce Dil Testi (IELTS).
3 - Cambridge İngilizce Testi (CAE).
4 - İleri ve Mesleki İngilizce Dil Testi(OET).
5 - Pearson İngilizce Testi (PTE).

Avustralya'da burslara nasıl başvurabilirim?

Avustralya'daki kurumların çoğu uluslararası öğrencilere burslar sunarlar. Burslar hakkında daha fazla bilgi için kaydolmak istediğiniz eğitim kurumuyla doğrudan iletişim kurunuz ya da bizim sitemiz üzerinden, hakkında sormak istediğiniz kurumu seçip arama motoruna sorunuzu yazabilirsiniz. (Formu doldururken ‘’burslar’’ kutucuğunu işaretlemeyi unutmayınız.

Avustralya'da eğitim alırken çalışabilir miyim?

Evet çalışabilirsiniz. Tüm öğrencilerin iki haftada toplam 40 saate kadar çalışmasına izin verilir. Tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirler.

Ancak yüksek lisans ve doktora eğitimi alanlar için herhangi bir çalışma kısıtlaması yoktur.

Öğrenci vizeleri ve çalışma hakları hakkında daha fazla bilgi için lütfen İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret ediniz.

Sınavlar ve kabul şartları ile ilgili sorular:

Şartlı Kabul nedir?

Şartlı kabul, üniversitenin istediği TOEFL veya IELTS sınavlarını veya üniversite tarafından belirlenen başka herhangi bir sınavı tamamlamanız ve geçmeniz koşuluyla koleje veya üniversiteye kabul edilmeniz demektir. Bu şartı yerine getirdiğinizde üniversitede okumaya başlayabileceksiniz.

Normal kabul masrafları ve şartlı kabul masrafları farklı mıdır?

Genellikle her iki durum için de aynı ücretler ödenir. Ancak öğrenci, sertifika almak için eğitim almak isteği enstitüden farklı bir enstitüde İngilizce öğrenmek isterse ücret değişebilir.

Bir öğrencinin belirli bir bölüme kabul edilmesi, lisedeki son not ortalamasına mı yoksa bir lisans ortalamasına mı bağlıdır?

Genellikle hayır, ancak bazı bölümler için daha yüksek notlar gerekebilir.

Öğrencinin başvurmak istediği bölümde deneyim sertifikası olması, kabul edilme şansını artırır mı?

Kesinlikle. Öğrencinin notlarının yanı sıra kabul edilme şansını da artıran bir faktördür.

Öğrencilerin kabul edilme şansını artıran mali faktörler nelerdir?

Öğrencinin banka hesap özeti, ticari sicil ve kendi adına (veya bir kefilin adına) gayrimenkul tapusu, araba…. Gibi şeylere sahip olması, öğrencinin kabul şansını artırır.

Öğrencinin kefili amcasıysa, kabul şansını etkiler mi?

Evet, öğrencinin kefilinin, ebeveyni veya kardeşi olması tercih edildiği için bu durum kabul şansını azaltabilir. Kefil bir işveren ise, bu durum öğrencinin üniversitelere giriş şansını artıran faktörlerden biridir. Aynı zamanda büyükelçilik görüşmesinde büyükelçiliği, ülkenizle yakın temasınız olduğuna ve mezun olduktan sonra geri dönmeyi düşündüğünüze ikna etmeniz size çok avantaj kazandıracaktır.

Öğrencinin kabulü veya reddi neye bağlıdır?

Kabul veya ret, öğrencinin mali ve akademik durumundaki değişikliklere veya öğrencinin kazandığı deneyimlere bağlıdır.

Beğenmezsem bölümü veya enstitüyü değiştirebilir miyim?

Evet, bu mümkün; İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü katı şartlar ve adımlar koşmuş olsa da bu şartların karşılanması ve adımların takip edilmesi gerekir.

Uluslararası bir öğrenci okuduğu bölümü veya eğitim kurumunu değiştirdiğinde yapması gereken adımlar şunlardır:

• Öğrenci danışmanından randevu alınız.
• Vize gereksinimlerini dikkate alınız.
• Mali yükümlülüklerinizi anlayınız.
• Yeni bir bölüm veya bir kurum seçiniz

Avustralya'da eğitimle ilgili sorularınız için, buraya tıklayarak bizimle iletişime geçin.